Друга идея, която често се среща в общество на индивидуалисти е, че животът се определя от целите, които си поставяме. Когато си определим цели и работим за тяхното постигане, ние ще имаме резултати и нови умения, които ще осмислят живота ни. Да имаш постигната цел дава усещането за успешност и така подобряваме самооценката. На пръв поглед звучи логично и правилно.
Проблемът в пропагандата е, че работи в голям времеви диапазон. Понякога са нужни няколко поколения, за да насадят определени внушения. По този начин трудно може да бъдат разпознати и идентифицирани, особено от новите поколения. Повечето хора си мислят, че инструментите, чрез които се контролира света, са парите и властта. Всъщност, те са стремеж за тези, които ги нямат. Светът се контролира и управлява от идеи, вярвания и нагласи. Идеите имат силата да трансформират обществените нагласи и да бъдат новото нормално за обществото. Следствие на това аморалното и деструктивното може да се възприема като напълно нормално и нова норма за правилност. По този начин се изменят ценностите на обществото, създават се промени в културата, която направлява възпитанието на отделните личности. Така се модулират нашите стремежи, цели, вътрешни правила и норми, като дори нямаме осъзнатостта, че са външно проектирани върху нас. Затова е добре когато избираме и си поставяме цели, да се запитаме защо реално го правим, кое ни е подтикнало към това решение и действие?
Модерното робство е да бъдеш фокусиран в материалното, като имаш цели и ценности главно към това да потребяваш и консумираш. По този начин изборите и решенията ти са насочени в това “да имаш и искаш”, а не “да бъдеш”.
След като целите и стремежите, които си поставяме реално може да не са наши, какво да правим? Вместо цели може да имаме принципна Посока. Тя се определя от това, което е важно за нас, нашите лични ценности, които често може да се разминават с обществените.
Целите са нещо конкретно. Добре е да знаем стъпките за постигане на дадена цел, но трябва да имаме разбирането, че това са вътрешни (понякога и външни) планове и желания, които често не са синхронизирани с външните променливи и действителността, което може да доведе до провал. Когато целта не е постигната, това често води до вътрешно усещане за неуспешност. Вследствие от това се формира ниска самооценка, която се опитваме да компенсираме чрез материални придобивки.
Посоката, от своя страна, няма нужда от цели, стратегия и умуване. Тя не е конкретна, а е вътрешно усещане за правилност. Поради това тя няма крайно направление и не може да съдържа в себе си провал. Коренът при нея е в движението, действието и вътрешните принципи. Много често Посока се явява нашата вътрешна мисия в този живот, изразена в нашия субективен Път. Да имаш посока означава, че всичко може да се случи, но въпреки това продължаваш напред.